Inne

Wiedźmin w kulturze popularnej

 

Odwiedzając Gdańsk wielbiciele Wiedźmina nie mogą sobie odmówić wizyty w Muzeum Archeologicznym, gdzie w Sali Kolumnowej znajduje się wystawa „Wiedźmin w kulturze popularnej”. Tak było i w moim przypadku. Wystawa to inspirująca podróż po wiedźmińskim świecie, począwszy od książek i serialu, a kończąc na grze komputerowej od studia CD Projekt Red.

Nie zabrakło też szkiców i projektów graficznych Bogusława Polcha. Pojawiło się też klika zagranicznych akcentów wiedźmińskich takich, jak choćby okładki książek, wydane w innych krajach, czy komiksy od Dark Horse Comics. Główną atrakcją wystawy jest niesamowita figura Geralta z Rivii pojedynkującego się z południcą. Ta ogromna rzeźba wykonana została z niesamowitą precyzją i dbałością o najdrobniejsze detale, takie jak rany i bruzdy na ciele południcy, czy fenomenalnie oddana faktura kolczugi wiedźmina. Rzeźba zachwyca obserwatora kształtem i kolorem, pozostawiając po sobie ślad w wyobraźni widza.

Wystawa „Wiedźmin w kulturze popularnej”, w gdańskim Muzeum Archeologicznym, choć kameralna, na miłośniku tematu robi wrażenie i zapada w pamięć. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie pomysł ten zostanie zaadaptowany przez innych organizatorów i będziemy mogli podziwiać więcej tego typu przedsięwzięć, a kolejna galeria zaskoczy nas różnorodnością i ogromem ekspozycji udostępnionej odwiedzającym.

 

 

5

 

26

 

22

 

23.1

 

3

 

27

 

2.1

 

6

 

13,3

 

24

 

29

 

1

 

17

 

21

 

15

 

5