Inne

ROK WIEDŹMINA

 

Rok 2015 został przez CD PROJEKT RED ogłoszony “Rokiem Wiedźmina”. I bardzo słusznie! Trzecia część gry, opowiadającej przygody sławnego Białego Wilka miała swoją premierę 19 maja 2015 roku i od tego czasu w świecie rozgrywki elektronicznej jest tematem “numer jeden”. Fenomen Wiedźmina doceniła światowa publika i na The Game Awards 2015 dzieło CD PROJEKT RED otrzymało złotą koronę, najważniejszą z ważnych nagród w branży – Grę Roku 2015!

 

Pora przypomnieć, jak krok, po kroku Wiedźmin wyłaniał się z pyłów post-produkcyjnego szaleństwa!

 

2

 

tumblr_nnuspk3Ydx1qjv6hno1_400

Tuż przed nowym rokiem dowiedzieliśmy się, że premiera gry Wiedźmin: Dziki Gon po raz kolejny została przesunięta. Tym razem z 24 lutego na 19 maja. Twórcy argumentowali swoją decyzję tym, że potrzebują więcej czasu na  dopracowanie tytułu. Pojawiało się wówczas wiele negatywnych komentarzy pod adresem warszawskiego studia. Jednakże, z perspektywy chwili obecnej, czy był to czas zmarnowany? Czy otrzymaliśmy grę niekompletną i przereklamowaną?

 

 

 

44

 

 

5

 

 

Pomimo natłoku pracy i goniących terminów CD PROJEKT RED nie zapominało o obowiązkach względem fanów. Okres oczekiwania na wciąż odwlekaną premierę trzeciego Wiedźmina był też czasem wysypu klipów i spotów, których tematy dotykały zarówno procesu produkcji, jak również nakreślały wstępnie fabułę, która jest przecież najznamienitszym elementem każdej z części przygód Geralta z Rivii.

 

 

10

 

 

11

 

 

tumblr_no1p4xnYVY1qdqyxho4_500Za globalnym sukcesem Wiedźmina 3 stoi rewelacyjnie przeprowadzona kampania reklamowa. O ile na polskiej scenie fantastyki Geralt zagościł po raz pierwszy ponad dwie dekady temu i pozostaje na niej nadal, o tyle zagranicznej publice trzeba go było odpowiednio przedstawić. Pomimo sporego sukcesu pierwszego Wiedźmina i rewelacyjnego odbioru drugiej jego części, to najmocniejszym ogniwem machiny marketingowej studia stała się osoba Charlesa Dance`a – popularnego brytyjskiego aktora, znanego szerokiej publiczności z roli Tywina Lannistera, w serialu “Gra o Tron”. Oczy milionów fanów fantastyki z całego świata zwróciły się w stronę nowego tytułu CD PROJEKT RED kiedy ogłoszono, że Dance odegra jedną z istotniejszych ról w najnowszej odsłonie Wiedźmina. A skoro mowa o promocji gry nie można przemilczeć faktu, iż Dziki Gon został zrecenzowany w popularnym amerykańskim show, prowadzonym przez Conana O`Briena.

 

12

 

 

13

 

3 (75)

 

 

W ostatnich dniach przed premierą gry zaprezentowano zwiastun, Wiedźmin – Pamiętna Noc. Atmosfera zagęściła się, a temperatura osiągnęła punkt wrzenia. Rozpoczęło się globalne szaleństwo – kolejki w sklepach stacjonarnych, obleganie tych internetowych. Pojawiła się też grupa zapaleńców, która w środku nocy, pod osłoną mroku, podchodziła pod charakterystyczne, żółte automaty, należące do znanej w naszym kraju firmy świadczącej usługi pocztowe i kurierskie, po to, by jako pierwsi z pierwszych móc pochwycić za pudło z długo wyczekiwanym tytułem – Wiedźmin 3: Dziki Gon.

 

Nie trzeba było długo czekać na rezultaty ciężkiej pracy warszawskiego studia. CD PROJEKT RED stało się, bardzo szybko, twórcą tytułu fenomenalnego, pretendującego do gry roku 2015. Wiedźmin 3, krótko po premierze, aspirował do tytułu gry kultowej i niezapomnianej. A było to na kilka dni po premierze. W drodze, natomiast, były jeszcze dodatki DLC.

 

 

 

 

15

 

18

 

johnny_and_geralt_by_mstrychowska-d8dn6qb

 

giphyKtóry element trzeciego Wiedźmina
najbardziej zapada w pamięć?

 

Tytuł pełen jest ciekawych i rozpoznawalnych bohaterów, zjawiskowych lokacji oraz wspaniałych wątków fabularnych.Każdy, kto grał w Dziki Gon, na pewno ma listę swoich ulubieńców. Jednakże obserwując zachowania komputerowej i konsolowej braci, ruch na portalach, czy na facebook’owe wpisy, można łatwo zauważyć co stało się prawdziwym symbolem egranizacji przygód Geralta z Rivii.

 

22

 

Płotka – jeden z najbardziej irytujących, zdaniem wielu graczy, bohaterów wiedźmińskiej opowieści. Z jednej strony koń Geralta, znany doskonale z kart książek, odbierany przez fanów, jako poczciwy i pomocny towarzysz białowłosego wiedźmina. Z drugiej, sprawiający masę problemów, środek transportu wykorzystywany w grze praktycznie przez cały czas. Przykłady “głupich” zachowań konia, w sieci, są setki. Płotka uwielbia spędzać popołudnia siedząc na drewnianej żerdzi od płotu, ze swoim panem na grzbiecie, czy przemieszczać się skacząc na swoim ogonie, naśladując poczynania znanego kreskówkowego Tygryska. Notorycznymi sytuacjami są te, w których Płotka w ogóle nie zjawia się na zawołanie Geralta. Dzięki temu, klacz stała się bohaterką niezliczonej ilości memów i komiksów.

Gwint – ta opracowana na potrzeby Dzikiego Gonu gra karciana zyskała ogromną popularność, w bardzo krótkim okresie czasu. Jej papierowa wersja była elementem zestawów konsolowych gry, a później talię dołączono również do dodatku DLC – “Serca z Kamienia”. Przez pewien czas można było mierzyć się z innymi graczami na amatorskim serwerze, gdzie zamieszczono autorski projekt z Gwintem w roli głównej.

Piosenka Priscilli – rozprawiając o symbolach, jakie osnuły się wokół gry Wiedźmin 3: Dziki Gon, nie wolno zapomnieć o utworze, jaki pojawia się podczas rozgrywki. Mowa tu o piosence śpiewanej przez Priscille. “Wilcza Zamieć”, bo taki tytuł nosi wyżej wymieniona ballada, opowiada o miłosnych perypetiach Geralta i Yennefer, a przez wielu uznawana jest za fenomen elektronicznej rozgrywki, zarówno w Polsce, jak i za granicami naszego kraju. Utwór w niesamowity sposób podkreśla urodę i walory języka polskiego, ale nie wstydzi się jego zawiłości. Ponadto, w Internecie pojawiło się wiele głosów doceniających piosenkę, jej piękno i sposób w jaki oddziałuje na słuchaczy, poruszając nawet najbardziej zatwardziałe serca.

 

 

Arturbs

 

 

hd-horz

 

 

tumblr_inline_nx1lnyheuH1qf1pyv_500

Geralt z Rivii powrócił w najnowszym dodatku “Serca z kamienia”, a gra stała się fenomenem już w dniu sprzedaży. Twórcy stanęli na wysokości zadania i podarowali graczom niesamowitą historię z jeszcze bardziej intrygującymi postaciami! Kto grał z pewnością nie zawiódł się, a kolejne przygody Wiedźmina pojawią się już niedługo. Tytuł najnowszego, zapowiadanego dodatku – “Krew i Wino”, już teraz pobudza umysły fanów z całego świata. Dlatego z czystym sumieniem można nazwać rok 2015 Rokiem Wiedźmina!

 

 

 

 


 

 

Choć “Rok Wiedźmina”, w swoim założeniu, odnosi się do gry komputerowej, to opowiadając o nim należy też uwzględnić kilka wydarzeń, które spowodowały, że stał się on jeszcze bardziej wiedźmiński!

 

 

 

251

Ostatnie Życzenie Andrzeja Sapkowskiego na liście bestsellerów New York Timesa.

Anglojęzyczna wersja „Ostatniego życzenia” trafiła do pierwszej piętnastki najlepiej sprzedających się tytułów, wg. „New York Timesa”. Opowiadania Andrzeja Sapkowskiego znalazły się w zestawieniu między innymi z “Grą o tron” George’a R.R. Martina.

Zróżnicowanie tematyczne i gatunkowe było spore, ponieważ na tej liście klasyfikowane były “Paperback mass-market fiction”, czyli popularne powieści wydane w miękkich okładkach. Anglojęzyczne wydanie “Last Wish” pojawiło się na rynku w 2007 roku.

 

 

12191818_10153026981781991_2440515239654656993_n

Tomasz Bagiński pracuje nad filmem “Wiedźmin”.

Choć projekt został ogłoszony w roku 2014, to dopiero rok 2015 przyniósł ścisłe konkrety. Film opierać się będzie na motywach dwóch opowiadań – “Wiedźmin” oraz “Mniejsze Zło”. W roli reżysera produkcji zatrudniono Tomasza Bagińskiego, wybitnego polskiego animatora, nominowanego do nagrody Oscara, za animację “Katedra”. Film przeznaczony będzie do dystrybucji światowej, a premierę zaplanowano na rok 2017.

 

 

 

10917284_835272953206744_2873543656397501944_n

The Witcher School.

Jest to pierwsza tego rodzaju gra terenowa, z gatunku larp (z ang. live-action role playing). Impreza organizowana ze sporym rozmachem, odbywająca się na terenie Polski, której twórcy inspirowali się serią gier The Witcher oraz książkami Andrzeja Sapkowskiego. Wydarzenie organizowane było już kilkukrotnie i cieszy się stale rosnącą popularnością. W trakcie zabawy uczestnicy wcielają się w rolę wiedźminów i wtajemniczani są w arkana szermierki, łucznictwa, czy alchemii.

 

 

 

11059740_410486582464368_7660957593675345965_n

Wystawa: Wiedźmin w kulturze popularnej.

Zorganizowanie tego typu wystawy, obrazuje, jak duże jest zainteresowanie tematyka wiedźmińską. Choć bohaterowie książek Sapkowskiego są zakorzenieni w polskiej kulturze, literackiej i nie tylko, od kilkunastu lat, to jednak w tym roku można zaobserwować pewnego rodzaju apogeum. Wiedźmin wzbudza ciekawość, a grono fanów Geralta z Rivii rośnie w ogromnym tempie.

Więcej o wystawie możecie przeczytać tutaj.

 

 

 

12063349_1074614085882820_468779182158571439_n

Pół Wieku Poezji Później – film fanowski.

Wiedźmin inspiruje nie tylko profesjonalistów z branży filmowej i elektronicznej. Na naszych oczach powstaje niepierwszy projekt fanowskiego filmu. Jednakże, cechuje go duży rozmach i zaangażowanie, jakim obdarzają go twórcy.

Głównym hasłem produkcji jest “dla fanów, od fanów”.

 

 

 

cd332c087fcd5774cbfac13e84b6b997

Dzieci Lisicy

Scenariusz do komiksu napisany został przez laureata Nagrody Eisnera, Paula Tobina , zilustrowaniem zajął się , uznawany za wschodzącą gwiazdę powieści graficznej, ilustrator Joe Querio . Powieść jest pełnym akcji horrorem fantasy, rozgrywającym się w świecie serii gier wideo. Tytuł z pewnością zachwycą zarówno zagorzałych fanów, jak i nowych czytelników.

Komiks Dzieci lisicy podejmuje wątki z albumu Dom ze szkła, wydanego w 2014 roku.

 

 

wiedzmin-komiks_bzwpaW 2015 roku doczekaliśmy się reedycji komiksu “Wiedźmin”

Wiedźmina przedstawiać nie trzeba – postać stworzona przez Andrzeja Sapkowskiego to fenomen polskiej popkultury. Jednak zanim Geralt z Rivii stał się bohaterem filmów, gier komputerowych, fabularnych i karcianych, wystąpił w wyjątkowym komiksie.

Wydawany w latach 1993-1995 cykl komiksów o Wiedźminie wyprzedził czasy i zapowiedział narodziny megagwiazdy polskiej popkultury. Scenariusz Andrzeja Sapkowskiego i Macieja Parowskiego, fenomenalnie zilustrowany przez Bogusława Polcha, to lektura obowiązkowa dla miłośników wiedźmińskiego uniwersum oraz fanów dobrego komiksu!

 

 


 

W skrócie taki był “Rok Wiedźmina”…  A jaki będzie rok 2016? Liczmy na to, że jeszcze lepszy!