Fantastyka od kuchni

Hobbit, czyli tam i z powrotem – placek z kminkiem

 

 

22 września swoje urodziny obchodzą bardzo zacni mieszkańcy Hobbitonu, Pan Bilbo Baggins i Frodo Baggins. Dzień ten znany jest wśród fanów twórczości Tolkiena, jako Hobbit Day. My również chcieliśmy uczcić tę wyjątkową okoliczność, a nie ma lepszego prezentu dla hobbita niż smaczne jedzenie, bowiem znani są oni z ogromnego apetytu. Wybór padł na słynny placek z kminkiem, który pojawił się w książce „Hobbit, czyli tam i z powrotem”.

 

– Wolałbym małe piwo, jeśli ci to nie zrobi różnicy, zacny panie – rzekł siwobrody Balin. – Nie mam wszakże nic przeciw ciastu, zwłaszcza gdyby się znalazł kawałek placka z kminkiem.

-Znajdzie się niejeden! – Bilbo sam się zdziwił, słysząc swoją szybką odpowiedź, po czym, nie wiedząc kiedy i jak, skoczył do spiżarni po dwa piękne, krągłe placki, które upiekł wczesnym popołudniem, żeby mieć co przekąsić do poduszki.

 

Jak z pewnością wiecie, temat jedzenia i gościnności jest u hobbitów bardzo ważny. Sam J.R.R. Tolkien przy tworzeniu wielu elementów, które możemy znaleźć w jego utworach, inspirował się obyczajami m.in. brytyjskiej wsi. Przykładem może być tu domostwo noszące wdzięczną nazwę „Bag End”. W rzeczywistości taką nazwę nosiło gospodarstwo w Worcestershire, którego właścicielką była ciotka Jane. Jak możemy się domyślać, placek z kminkiem pojawił się w książce nie bez powodu. Zapewne Tolkien skosztował kiedyś tego smakołyku, a ponieważ przypadł mu do gustu umieścił go w swoim tekście. Odtwarzając przepis na placek z kminkiem również chcieliśmy dorzucić do listy składników odrobinę angielskiej prowincji. Dlatego zapoznałyśmy się z książką „The Art of Cookery made Plain and Easy”, autorstwa Hannah Glasse.

 


 

 

Teraz kiedy Hobbit Day chyli się powoli ku końcowi, nadeszła pora, by rozsiąść się w ulubionym fotelu z książką mistrza Tolkiena w jednej ręce i kawałkiem pysznego placka z kminkiem w drugiej. Smacznego!

 

 


 

 

HOBBIT: placek z kminkiem (1) - Rivski.pl

HOBBIT: placek z kminkiem (2) - Rivski.pl

HOBBIT: placek z kminkiem (3) - Rivski.pl

HOBBIT: placek z kminkiem (4) - Rivski.pl

HOBBIT: placek z kminkiem (5) - Rivski.pl

 

 

 

     Składniki:

 • 200 g mąki

 • 1 łyżeczka cynamonu

 • 200 g masła

 • 150 g drobnego cukru

 • 3 jajka

 • 2 łyżeczki wody różanej

 • 1 łyżeczka proszku do pieczenia

 • 2 łyżeczki ziaren kminku

 


 

     Sposób przygotowania:

 1. Nagrzać piekarnik do 180 stopni.

 2. W misce wymieszać mąkę, cynamon i proszek do pieczenia.

 3. W osobnej misce utrzeć masło z cukrem, następnie dodać jajka, a potem dosypywać po łyżce suche składniki.

 4. Dodać kminek, wymieszać całość drewnianą kopyścią, przelać do okrągłego naczynia o średnicy 20 cm.

 5. Piec około 35-40 min.