Fantastycznie - recenzje

Tolkien. Biografia – Carpenter Humphrey

 

Choć sam Tolkien nie był wielkim miłośnikiem książek biograficznych, to zdawał sobie sprawę, że pewnego dnia pojawi się publikacja skupiająca się na jego losach. Jedna z takich książek została napisana przez Humphreya Carpentera, który nadał szczególny charakter swojemu dziełu. Lekturę podzielono na poszczególne etapy życia Tolkiena, w które zręcznie wplatane są fragmenty jego korespondencji i dzienników. Dzięki takim dodatkom utwór staje się jeszcze bardziej atrakcyjny dla czytelnika. Podziękowania należą się w szczególności rodzinie Tolkienów, którzy brali aktywny udział w procesie twórczym i udostępnili Carpenterowi materiały w formie listów, dzienników ojca i całej masy różnych notatek.

 

„Tolkien. Biografia” to książka bardzo dokładnie opisująca życie Tolkiena i dzięki niej zaczyna się rozumieć, w jaki sposób każdy etap drogi, jaką przeszedł ten legendarny autor, nadawał kształt jego przyszłej twórczości. Zanim czytelnik dojdzie do rozdziału w którym twórca biografii będzie opisywał nam zaangażowanie Tolkiena w odpisywaniu na listy fanów czy problemy z jakimi musiał się zmagać gdy stał się sławnym pisarzem, czytelnikowi przyjdzie bardzo dokładnie zapoznać się z latami młodości ojca Śródziemia – czas nauki w szkole, służba w wojsku i praca akademicka. Jeżeli ktoś myśli, że wyobraźnia Tolkiena eksplodowała pomysłami dopiero wtedy, gdy głowę mistrza przyozdobiło srebro, a on sam zasiadł na bujanym fotelu, to jest w sporym błędzie. Pierwsze drzewa Śródziemia zasadzono o wiele, wiele wcześniej. Całość to owoc zamiłowań i doświadczeń Tolkiena od najwcześniejszego dzieciństwa, przez podróż pociągiem, czy odwiedziny gospodarstwa ciotki Jane w hrabstwie Worcestershire – znanego pod nazwą „Bag End”.

 

Tolkien. Biografia - Carpenter Humphrey (1)

 

Publikacja we wspaniały sposób pokazuje Tolkiena, jako miłośnika języków i jest to naprawdę dość istotny element składowy całej biografii. Prywatne notatki zapisywał we własnym, wykreowanym narzeczu. Badania językowe stały się jego pracą , a zwieńczeniem mistrzostwa była praca akademicka w tej dziedzinie. Dużo miejsca Carpenter poświęca Pani Tolkien, żonie – Lúthien, która wspierała męża, będąc dla niego silną inspiracją przy tworzeniu Śródziemia, a szczególnie jednej z postaci. Nie zabrakło także miejsca dla ludzi z otoczenia J.R.R. Tolkiena, jego współpracowników i towarzyszy. Mowa tu przede wszystkim o dobrym przyjacielu, C.S. Lewisie. Autor słynnej Narni znany był ze swojego specyficznego nastawienia do twórczości i notatek przyjaciela.

 

W tak szczegółowej i skrupulatnej pracy, jaką wykonał Humphrey Carpenter, nie może zabraknąć „strażnika tajemnicy”, wiernego Christophera. Młodszy Pan Tolkien kojarzy się przede wszystkim z redakcją dzieł, które ukazały się po śmierci jego ojca. Po przeczytaniu książki nie sposób się dziwić Christopherowi i jego misji ochronienia spuścizny po ojcu przed łapczywymi wytwórniami. Sam J.R.R. Tolkien zdawał sobie sprawę z tego, że wytwórnie filmowe zgłoszą się po prawa do ekranizacji, lecz nigdy nie był zadowolony z zaproponowanych projektów. Mając świadomość, że jego czas powoli dobiega końca, ojciec przekazał pałeczkę synowi. A Christopher dzielnie prowadził cały „sklepik” zgodnie z filozofią ojca i raz po raz racząc światową publikę nowym  tekstem, o  istnieniu którego nikt  wcześniej nie miał pojęcia.

 


 

Tolkien. Biografia - Carpenter Humphrey

 

Książka biograficzna ukazuje Tolkiena jako pasjonata, wiecznie niezadowolonego pisarza, który mógłby poprawiać swoje teksty w nieskończoność! Nigdy nie trzymał się terminów wyznaczanych przez wydawnictwa, potrafił odłożyć na bok swoją pracę tylko po to aby odpisać na listy fanów. Z początku obawiający się recenzji i recenzentów, którzy chcieli zdeptać jego największe marzenia, skrupulatnie, przez lata przelewane na papier.

J.R.R. Tolkien w natłoku otaczających go zdarzeń z humorem dążył przez życie, był niezwykle ciepłym i wiernym człowiekiem, oddał swoje serce rodzinie i Śródziemiu.