Fantastycznie - recenzje

XIĘGI NEFASA. W ZAŚWIATACH – Małgorzata Saramonowicz

 

„Xięgi Nefasa. W zaświatach” to kontynuacja książki „Trygław. Władca losu, której bohaterem jest zaufany i tajemniczy sługa Bolesława Krzywoustego, będący postacią o bardzo bogatym wachlarzu zdolności. Mając na uwadze dobro swojego władcy i kraju, wbrew woli Bolesława postanowił on wtrącić się w bieg ścieżek przeznaczenia i odmienić je z pomocą pogańskiego boga Trygława. Swoim postępowaniem nie tylko odmienił los trojga dzieci splecionych ze sobą linią życia, ale także przeznaczenie swoje i bliskich mu osób. Bowiem zawarcie paktu z potężnym bogiem zawsze rodzi niepożądane skutki uboczne, które wpływają na wypełnienie się proroctwa…

 

Za drugą w kolejności „Xięgą” trzeba było czekać prawie rok. Jednak cierpliwi zostali wynagrodzeni! A to co można znaleźć w książce, za chwilę po krótce zaprezentujemy.

 

 

 

W najnowszym tomie powieści Małgorzaty Saramonowicz, wracamy do niezwykłej opowieści o Nefasie i jego zmaganiach z okrutnym przeznaczeniem. Będzie nam dane dowiedzieć się, jak znane z poprzedniej książki decyzje bohatera, wpłyną na nadchodzące wydarzenia? Czy uda mu się wydrzeć ukochaną z objęć śmierci? Poznamy również obłędną i mroczną czeluść Nawii, wypełnioną mgłą i szmerem uwięzionych w niej dusz. Najważniejsze pytanie dotyczy jednak tego, jak potoczą się losy niezwykłej trójki dzieci, splecionych ze sobą nićmi losu. Czy Nefas sprawdzi się w roli opiekuna dorastających młokosów i pojedna te obowiązki z pogarszającą się sytuacją polityczną na ziemiach Bolesława? Bowiem pogańska magia i młoda, acz zaborcza religia chrześcijańska nie znoszą się wzajemnie i obyczajowa burza przybiera na sile. A gdzieś tam, hen daleko, w nieprzeniknionym mroku tkwi groźba, która dopiero ma się przebudzić.

 

Książka tak samo jak jej poprzedniczka, opowiada dwa rożne wątki fabularne. Nefas angażuje się w politykę, stojąc za Bolesławem i próbuje zapanować nad narastającym chaosem. Wszystko to przeplata się z osobistymi przeżyciami bohatera, jednak w pewnym momencie wątki odpowiednio łączą się i dopełniają tworząc spójną i atrakcyjną dla czytelnika całość. Autorka wie, jak pobudza się krążenie krwi w żyłach, akcja nawet na chwilę nie zwalnia,  trzyma swoje burzliwe i zaskakujące tempo do końca. Książka bowiem w umiejętny sposób łączy ze sobą wczesnośredniowieczny kraj Bolesława Krzywoustego i słowiańskie niezwykłości, tworząc w ten sposób bulgoczący od atrakcji kocioł fantastyczno-historycznych zdarzeń. Dlatego, dobra rada, nie zaleca się czytania późnym wieczorem – albo przyjdzie nam poświęcić sen, albo całą noc tłumić oszalałą z ciekawości wyobraźnię!

 

 

 

„Xięgi Nefasa. W zaświatach” to bardzo udana kontynuacja. Tom nie rozczarowuje, wręcz przeciwnie, podsyca apetyt na każdą, kolejną stronę. Mroczne, polskie średniowiecze przepełnione jadowitymi oparami zdrady oraz intrygi, spowite mgłą pogańskiego szaleństwa. Jeśli ktoś szuka rodzimej fantastyki, nieidentyfikującej się z ogólnie przyjętymi etykietkami, nie powtarzającej ogólnych schematów i chce zaczerpnąć „świeżego powietrza” na pewno  nie zawiedzie się, wybierając nową książkę Małgorzaty Saramonowicz.

 

Jeżeli więc chcecie poznać kontynuację losów Nefasa, to już 1 lutego książka ma swoją premierę. Jeżeli tej opowieści jeszcze nie poznaliście, to gorąco zapraszamy do szybkiego przestudiowania tomu pierwszego „Trygław. Władca losu”. Już teraz możemy wszystkim entuzjastom fantastyki tę lekturę zarekomendować, bo przygody Nefasa naprawdę warto poznać!

 

 

 

Dziękujemy Wydawnictwu Znak za użyczenie kopii książki na potrzeby recenzji