Fantastycznie - recenzje

MITOLOGIA NORDYCKA – NEIL GAIMAN

 

Panteon nordyckich bogów od lat stanowił bogate źródło inspiracji dla pisarzy. Spisane dzieje przebiegłych, złośliwych i okrutnych bogów inspirowały J. R. R. Tolkiena – „ojca Śródziemia”, Alana Garnera, by aktualnie w popkulturze stać się jednym ze znaków rozpoznawczych dla Marvela. Teraz sam Neil Gaiman sięgnął w zamierzchłą przeszłość, by przybliżyć nam te niesamowite historie w nowej, odświeżonej odsłonie…

 

 

Książka na pierwszych kartach zawiera bogaty wstęp, który wyjaśnia czytelnikowi zamiłowanie autora do tego typu historii, opowiada o tym jak dawne legendy inspirowały go kiedyś i dziś, wpływając na kształt jego twórczości. Słów kilka Gaiman poświęca również na wyjaśnienie czym kierował się przy tym niezwykłym projekcie, jakim było „ożywienie” bogatego, acz nieco zapomnianego panteonu bogów. Nim jednak autor pozwala czytelnikowi zanurzyć się w swej opowieści, dopełnia swój konferansjerski obowiązek przedstawiając głównych bohaterów swych historii. Dobrze, że autor pokusił się o słowo wstępu, dzięki czemu czytelnik, który kojarzy te postacie np. tylko z produkcji filmowych lub komiksów, lepiej zrozumie ich pierwotny charakter i oszczędzi sobie lekkiego szoku po zapoznaniu się z ich perypetiami. Choć nadal Loki jest niezwykle przebiegły, Thora cechuje siła, a Odyna mądrość, niektóre ich decyzje mogą naprawdę zaskoczyć odbiorcę, co sprawia, że ta pozycja, przystępna i bardzo „dzisiejsza” jest naprawdę wyjątkowa i do ostatniej kartki, czytelnik tkwi w mgiełce niepewności i niewiedzy.

 

 

Na kartach książki zostało spisane 15 opowieści, które w nowej oprawie przeprowadzają czytelnika przez bogaty wachlarz istotnych wydarzeń dla Mitologii Nordyckiej – od zarania wszechrzeczy, aż po złowrogi Ragnarök, będący zmierzchem bogów. Czytający przebędzie niezwykłą drogę poznając historię muru, jaki zbudował tajemniczy kowal wokół Asgardu, pozna nadzwyczajne losy Odyna, dowie się o kradzieży młota Thora i o tym jak wyglądały ostatnie dni Lokiego.

Choć w książkach w dużej mierze na pierwszy plan wydziera się szturmem wspomniana wcześniej trójka, nie zabrakło tutaj miejsca na poznanie innych wyjątkowych bohaterów – Freja, Idunn, Hoenir, Heimdall, Frigg, Balder, czy Hel to tylko niektórzy z herosów, których czytelnik napotka na kartach tej książki podczas lekturowej przygody. Z pewnością każdy, kto stęskniony niezwykłych czynów i prastarej magii, sięgnie po książkę, znajdzie tu coś dla siebie. Redakcję szczególnie porwały losy Lokiego i to w jaki sposób potrafił wyrwać się z każdych niemal kłopotów. Na szczególną uwagę zasługują losy Boga Kłamstwa w czasie nadchodzącego zmierzchu bogów.

 

 

Dzieło Gaimana jest zdecydowanie warte uwagi i pozostanie w czytelniczej pamięci na długie, długie lata. Bezwzględnie, jednym z największych atutów tego dzieła jest błyskotliwy język, jakim posługuje się autor. Każda strona, każdy rozdział wzmaga głód ciekawości, który do ostatniej strony doskwiera czytelnikowi. Na osobną uwagę również zasługuje wyjątkowo atrakcyjna oprawa graficzna okładki i wspaniałe wydanie całości książki.

 

Jest to pozycja stanowczo obowiązkowa nie tylko dla tych, którzy w skandynawskiej mitologii gustują i znają ją na wyrywki, ale także dla szerokiego grona miłośników fantastyki, komiksów oraz Marvel Cinematic Universe. Zaręczamy, że tak ogromnej ilości przewrotnych i barwnych opowieści o butnych bóstwach nie znajdziecie nigdzie indziej. Sprawdźcie sami!