Fantastycznie - recenzje

HARRY POTTER. PODRÓŻ PRZEZ HISTORIĘ MAGII

 

Z okazji dwudziestych urodzin „Chłopca, Który Przeżył”, British Library zorganizowało wystawę poświęconą magicznej twórczości J. K. Rowling. Jeżeli jednak z jakiegoś powodu nie możecie jej odwiedzić, to z ratunkiem nadciąga Wydawnictwo Media Rodzina! Aby zaprezentować niesamowity wernisaż szerokiej publice, na rynku pojawiła się książka „Harry Potter. Podróż przez historię Magii” i jest ona swoistym „koncentratem” londyńskiej wystawy.

Na ponad 140 stronach znajdziecie ogromną ilość informacji, jednak autorzy odpuścili sobie umieszczanie tradycyjnego spisu treści, przez co książka przybiera nieco kształt albumu. Widoczny jest natomiast podział na części, a każda z nich to inny motyw przewodni.

 


 

BAZGROŁY, SZKICE I SĄD DUCHÓW

Sporą część tytułu stanowią opisy pierwszych kroków Pani Rowling. Roi się tu od odręcznych szkiców i nabazgranych na brzegach notatek, sporządzonych jeszcze na etapie planowania historii. Zobaczysz zatem, jak każdy z bohaterów przedstawiał się na samym początku tej opowieści, od paskudnego wujostwa Harry’ego, przez poszczególne sceny z Puszkiem, na pierwszych planach zamku Hogwart kończąc. Przeczytasz też o tym, jak pierwotnie miało wyglądać przydzielanie uczniów do szkolnych domów i dlaczego Tiara Przydziału wygrała ostatecznie z Sądem Duchów.

 

 

 

OBRONA PRZED CIEMNYMI MOCAMI

Ważna dla wielu fanów może być szczypta faktów o inspiracji i szczegółach życia w murach Szkoły Magii i Czarodziejstwa. Autorzy nie tylko rozpisują się o przedmiotach szkolnych, na które Harry i jego przyjaciele uczęszczali. Dowiesz się tu dokładnie o tym, jak to było z obroną przed czarną magią, ale i w jaki sposób ludzie radzili sobie ze złymi czarami w rzeczywistości. Mowa tu o faktycznych zaklęciach magicznych i rytuałach ochronnych, takich jak wypisywanie symboli przy drzwiach domu, czy noszenie przy sobie owoców jarzębiny dla odstraszenia złych mocy.

 

 

 

 

WITAMY W „MAGICZNEJ MENAŻERII”!

Jest tu także miejsce na niezwykłe, magiczne istoty, jakie Harry Potter spotkał na swojej drodze niezliczoną ilość razy. Feniks, bazyliszek czy górski troll to jeszcze nie wszystko. Opisy różnych ras czy jaj smoków to fachowa ekspertyza, jakiej nie powstydziłby się sam gajowy Hagrid!

 

 

 

 

PRAWDZIWA HISTORIA MAGII

„Podróż przez Historię Magii” to bez wątpienia wyprawa przez wyobraźnie J.K. Rowling i znajdziesz tu masę jej dawnych inspiracji. Muzą były dla niej wierzenia prastarych kultur, losy starożytnych czarownic i prawdziwa historia niezłomnego alchemika, Nicolasa Flamela. Dowiesz się tutaj, jak właściwie wróżyć z fusów, czym dawniej było dla ludzi lustro, do czego można by wykorzystać róg jednorożca i co to właściwie jest kamień filozoficzny.

 

 

 

 

KARTKI, BARWY I JIM KAY

Na samym końcu trzeba powiedzieć kilka słów o wydaniu nowej książki ze świata Harry’ego Pottera. Po raz kolejny zza sztalugi wyłania się Jim Kay i w tym miejscu należą mu się słowa uznania za cudowne, małe dzieła sztuki, dzięki którym dzieciństwo powraca z siłą pędzącego Ekspresu Londyn-Hogwart. Część ilustracji możesz już kojarzyć z ilustrowanych wersji trzech pierwszych książek cyklu, jednak ilustracje Kaya, tak bardzo zachowujące pierwotnego ducha przygód młodego czarodzieja są zawsze warte uwagi.

 

 

 

 

„Harry Potter. Podróż przez Historię Magii” to przede wszystkim album skierowany do niezłomnych miłośników tego niezwykłego miejsca, jakim jest bez wątpienia Hogwart. Mnogość informacji dotyczących powstawania książek i pomysłów na nie, ciekawostki, zdjęcia rękopisów autorki i przepiękne ilustracje – to powód by ten tytuł znalazł się na półce każdego „harropotterowego” fana!

Nie zastanawiaj się długo – usiądź wygodnie, trzymaj mocno swój bilet i daj się porwać tej opowieści jeszcze jeden raz…